Primátor zarába viac ako premiér, učitelia v Žiline nedostávajú osobné ohodnotenie

Autor: Martin Barčík | 19.10.2014 o 12:16 | Karma článku: 9,67 | Prečítané:  2743x

Pedagogickí zamestnanci - učitelia základných a materských škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Žilina - nemajú osobné príplatky. Vzácnosťou sú aj finančné odmeny. Týka sa to aj nepedagogických - prevádzkových zamestnancov, kuchárok, upratovačiek a školníkov. Prevádzkoví zamestnanci materských a základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Žilina majú osobný príplatok 5% k platu na vyrovnanie mzdy. Ako je to inde? Pre porovnanie netreba ísť ďaleko. Podľa mojich informácií majú osobné príplatky učitelia, napríklad, v Bytči alebo Kysuckom Novom Meste. 

Osobné ohodnotenie pedagogických i nepedagogických zamestnancov osobným príplatkom, i keď je to nenároková zložka platu, je bežnou záležitosťou vo väčšine obcí v Žilinskom kraji. Dokonca i menšie obce sa snažia ohodnotiť svojich zamestnancov základných a materských škôl aj koncoročnými odmenami. Každý starosta obce má záujem na tom, aby jeho škola prosperovala, a preto má snahu oceniť učiteľov i zamestnancov svojich škôl.  Starosta, ktorému sa to darí, je na to aj patrične a myslím, že i zaslúžene, hrdý. Mesto Žilina sa ako zriaďovateľ k svojim učiteľom a ostatným zamestnancom materských a základných škôl správa macošsky.

Peňazí nikdy nie je nazvyš, ale do školstva by mali ísť všetky financie, ktoré sú na to určené a osobné ohodnotenie by malo byť samozrejmosťou. Inak ide dole vodou kvalita škôl aj výchovno-vzdelávací proces. Povolanie učiteľa je náročné. Pedagóg častokrát preberá aj funkciu rodiča a v dnešnej neľahkej dobe sa dostáva aj do polohy manažéra, ktorý zháňa sponzorov na chýbajúce učebné pomôcky. Profesia učiteľa nie je len o tom, odučiť si a ísť domov a nekončí sa za bránou školy.

Igor Choma má niekoľko “kráľovsky“ platených verejných funkcií a podľa medializovaných informácií zarába viac ako slovenský premiér. Primátora Igora Chomu vidíme len tri mesiace pred voľbami, učitelia sú v škole s našimi deťmi každý pracovný deň. Pedagógovia a prevádzkoví zamestnanci škôl si za svoju prácu zaslúžia našu úctu a určite aj osobné ohodnotenie vyjadrené osobným príplatkom. Vytvárajú hodnoty a formujú osobnosti, ktoré to tu raz prevezmú. A podľa kvality školstva bude vyzerať aj budúcnosť Žiliny. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotleba vymenil byt za rodinný dom, kúpil ho za stranícke peniaze

Predseda extrémistickej ĽSNS Marian Kotleba pred voľbami vyhlasoval, že do politiky nejde zbohatnúť. Po nich začal zveľaďovať majetok strany, ktorý využíva.

KOMENTÁRE

Toska zapiera nieže ideológiu, ale súvis s čímkoľvek na svete

K záhade by sa azda vedeli vyjadriť psychoanalytici.


Už ste čítali?