Primátor zarába viac ako premiér, učitelia v Žiline nedostávajú osobné ohodnotenie

Autor: Martin Barčík | 19.10.2014 o 12:16 | Karma článku: 9,67 | Prečítané:  2789x

Pedagogickí zamestnanci - učitelia základných a materských škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Žilina - nemajú osobné príplatky. Vzácnosťou sú aj finančné odmeny. Týka sa to aj nepedagogických - prevádzkových zamestnancov, kuchárok, upratovačiek a školníkov. Prevádzkoví zamestnanci materských a základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Žilina majú osobný príplatok 5% k platu na vyrovnanie mzdy. Ako je to inde? Pre porovnanie netreba ísť ďaleko. Podľa mojich informácií majú osobné príplatky učitelia, napríklad, v Bytči alebo Kysuckom Novom Meste. 

Osobné ohodnotenie pedagogických i nepedagogických zamestnancov osobným príplatkom, i keď je to nenároková zložka platu, je bežnou záležitosťou vo väčšine obcí v Žilinskom kraji. Dokonca i menšie obce sa snažia ohodnotiť svojich zamestnancov základných a materských škôl aj koncoročnými odmenami. Každý starosta obce má záujem na tom, aby jeho škola prosperovala, a preto má snahu oceniť učiteľov i zamestnancov svojich škôl.  Starosta, ktorému sa to darí, je na to aj patrične a myslím, že i zaslúžene, hrdý. Mesto Žilina sa ako zriaďovateľ k svojim učiteľom a ostatným zamestnancom materských a základných škôl správa macošsky.

Peňazí nikdy nie je nazvyš, ale do školstva by mali ísť všetky financie, ktoré sú na to určené a osobné ohodnotenie by malo byť samozrejmosťou. Inak ide dole vodou kvalita škôl aj výchovno-vzdelávací proces. Povolanie učiteľa je náročné. Pedagóg častokrát preberá aj funkciu rodiča a v dnešnej neľahkej dobe sa dostáva aj do polohy manažéra, ktorý zháňa sponzorov na chýbajúce učebné pomôcky. Profesia učiteľa nie je len o tom, odučiť si a ísť domov a nekončí sa za bránou školy.

Igor Choma má niekoľko “kráľovsky“ platených verejných funkcií a podľa medializovaných informácií zarába viac ako slovenský premiér. Primátora Igora Chomu vidíme len tri mesiace pred voľbami, učitelia sú v škole s našimi deťmi každý pracovný deň. Pedagógovia a prevádzkoví zamestnanci škôl si za svoju prácu zaslúžia našu úctu a určite aj osobné ohodnotenie vyjadrené osobným príplatkom. Vytvárajú hodnoty a formujú osobnosti, ktoré to tu raz prevezmú. A podľa kvality školstva bude vyzerať aj budúcnosť Žiliny. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.

DOMOV

Zo Smeru odišiel celý regionálny klub, nechce povedať prečo

Sarosta obce Rišňovce sa sťažuje na ignoráciu zo strany vedenia Smeru.


Už ste čítali?