Primátor zarába viac ako premiér, učitelia v Žiline nedostávajú osobné ohodnotenie

Autor: Martin Barčík | 19.10.2014 o 12:16 | Karma článku: 9,67 | Prečítané:  2773x

Pedagogickí zamestnanci - učitelia základných a materských škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Žilina - nemajú osobné príplatky. Vzácnosťou sú aj finančné odmeny. Týka sa to aj nepedagogických - prevádzkových zamestnancov, kuchárok, upratovačiek a školníkov. Prevádzkoví zamestnanci materských a základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Žilina majú osobný príplatok 5% k platu na vyrovnanie mzdy. Ako je to inde? Pre porovnanie netreba ísť ďaleko. Podľa mojich informácií majú osobné príplatky učitelia, napríklad, v Bytči alebo Kysuckom Novom Meste. 

Osobné ohodnotenie pedagogických i nepedagogických zamestnancov osobným príplatkom, i keď je to nenároková zložka platu, je bežnou záležitosťou vo väčšine obcí v Žilinskom kraji. Dokonca i menšie obce sa snažia ohodnotiť svojich zamestnancov základných a materských škôl aj koncoročnými odmenami. Každý starosta obce má záujem na tom, aby jeho škola prosperovala, a preto má snahu oceniť učiteľov i zamestnancov svojich škôl.  Starosta, ktorému sa to darí, je na to aj patrične a myslím, že i zaslúžene, hrdý. Mesto Žilina sa ako zriaďovateľ k svojim učiteľom a ostatným zamestnancom materských a základných škôl správa macošsky.

Peňazí nikdy nie je nazvyš, ale do školstva by mali ísť všetky financie, ktoré sú na to určené a osobné ohodnotenie by malo byť samozrejmosťou. Inak ide dole vodou kvalita škôl aj výchovno-vzdelávací proces. Povolanie učiteľa je náročné. Pedagóg častokrát preberá aj funkciu rodiča a v dnešnej neľahkej dobe sa dostáva aj do polohy manažéra, ktorý zháňa sponzorov na chýbajúce učebné pomôcky. Profesia učiteľa nie je len o tom, odučiť si a ísť domov a nekončí sa za bránou školy.

Igor Choma má niekoľko “kráľovsky“ platených verejných funkcií a podľa medializovaných informácií zarába viac ako slovenský premiér. Primátora Igora Chomu vidíme len tri mesiace pred voľbami, učitelia sú v škole s našimi deťmi každý pracovný deň. Pedagógovia a prevádzkoví zamestnanci škôl si za svoju prácu zaslúžia našu úctu a určite aj osobné ohodnotenie vyjadrené osobným príplatkom. Vytvárajú hodnoty a formujú osobnosti, ktoré to tu raz prevezmú. A podľa kvality školstva bude vyzerať aj budúcnosť Žiliny. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Američania obkľúčujú Severnú Kóreu. Tentoraz nejde o bluf

Pri Kórejskom polostrove sú dve americké lietadlové lode. Ďalšie môžu čoskoro pribudnúť.

DOMOV

Policajný odborár: Útočiť na ženu od chrbta nie je normálne

Policajti by mali mať kvalitnú výbavu.

KOMENTÁRE

Ťapákovci uvažujú o lapaní kotlebovcov

Kotlebovcom vraj percentá porastú. Tak radšej seďme a buďme.


Už ste čítali?